چاپ پلات و لمینت

چاپ پلات و لمینت، جزء چاپ عریض محسوب میشود. عملیات چاپ توسط دستگاه پلاتر انجام میشود. دستگاه پلاتر دارای هدهایی است که بوسیله این هدها رنگ بر روی کاغذ انتقال مییابد. برای افزایش مقاومت پلات وکاهش صدمات احتمالی، پس از چاپ پلات به وسیله دستگاه لمینیتور لایه ای جهت استحکام بخشیدن روی آن کشیده میشود که به آن لمینت گویند که عملیات لمینت به دو روش لمینت سرد و لمینت گرم صورت میپذیرد. همچنین دستگاه چاپ پلات (پلاتر) جزء دستگاههای چاپ فضای داخلی بحساب می آید که از آن برای چاپ نقشه، چاپ پوستر، چاپ کوتد، چاپ فتو گلاسه، چاپ بوم، چاپ پی وی سی، چاپ روی استند،پاپ آپ،میز کانتر،رول آپ و... استفاده میشود. از ویژگیهای بارز پلات کیفیت منحصر بفرد پلات در مقایسه با بنر میباشد که البته ظاهر دیداری پلات در مقایسه با بنر بسیار برتر است بطوریکه از پلات جهت دید از نزدیک بیشتر استفاده میشود در حالیکه از بنر برای دید از دور بیشتر استفاده میشود.

لمینت جهت محافظت از چاپ استفاده میشود که با استفاده از یک لایه نازک بر رو یا پشت پلات از آن در برابر عوامل محیطی محافظت میشود و جلا و براقیت سطح چاپی افزایش مییابد که این امر موجب افزایش کیفیت پلات لمینت چاپی شده است. در عملیات لمینت کردن، بالمینت کردن تضاد رنگی در سطح چاپی افزایش مییابد که این امر منجر به زیبایی و جذابیت بیشتر سطح چاپی میشود.لمینت کردن به روشهای براق ومات يا سرد و گرم صورت می گیرد.

لمینت سرد نازکتر، زیباتر، ظریفتر و گران تر است ولی لمینت گرم رایج تر است.

لمینت گرم

در این روش با استفاده از گرمالمینت بر روی سطح چسبانده میشود که به اصطلاح به آن پرس کردن نیز میگویند. لمینت گرم در دو نوع مات و براق صورت می گیرد که می توان پشت و روی سطح پلات را لمینت کرد. در لمینت گرم سطح چاپی دارای چسبی است که زمانی که گرما به آن برسد این چسب فعال میشود.

لمینت سرد

در روش لمینت سرد از گرما استفاده نمی شود که میتوان لمینت سرد را معادل سلفون کشی در نظر گرفت. درلمینت سرد یک لایه نازک بر روی سطح پلات کشیده میشود. در لمینت سرد، لمینت دارای سطحی چسبناک است که در اثر فشار بر روی پلات ، لمینت به پلات الصاق میشود. البته با پاشش مواد مايع خاص هم میتوان لمینت سرد را انجام داد كه به آن كوتينگ میگويند. روش لمینت سرد، خصوصا در موردی که حرارت میتواند منجر به آسیب پلات شود روشی مناسب است.

چاپ پلات تا عرض 1.5 متر از ویژگیهای منحصر بفرد پلات محسوب میشود.

ارسال نظر
نظرات


برای تبلیغات پلات بهتره یا بنر؟هر یک استفاده خاص خود را دارد. بنر برای فضای خارجی و پلات برای فضای داخلی مناسب تر است.


شما چاپ پلات و لمینت در سایزهای مختلف انجام میدید؟بله. امکان پلات و لمینت کردن درسایزهای مختلف وجود داره


برای فضای داخلی از بنر استفاده کنیم یا پلات؟چاپ پلات برای فضای داخلی بهتر است.


پلات لمینت گرم بیشتر استفاده میشه یا سرد؟پلات لمینت سرد نازکتر، زیباتر، ظریفتر و گران تر است ولی لمینت گرم رایج تر است.


متریال چاپی برای پلات لمینت چیست؟جنس پلات کاغذ مقوا می باشد که معمولا با لمینت پوشانده می شود.


لمینت تنها نقش حفاظت از چاپ پلات رو داره؟یکی از نقش های لمینت محافظت از چاپ پلات بوده ولی لمینت درزیبا شدن طرح پلات وایجاد براقیت وزیبایی چاپ نیز تاثیرگزار است.


میشه پلات رو با رول اپ به نمایش گزاشت؟بله. یکی از متداول ترین متریال در رول آپ ها ، چاپ پلات لمینت است.


آیا بر روی پلات میشه طرح ها با تنوع رنگی زیاد ایجاد کرد؟چاپ پلات طرح زیبا را در بر خواهد گرفت که امکان تنوع رنگی دراین سازه بالاست. لمینت روی پلات جلا وبراقیت پلات را بالا میبرد.


چطور میشه از هزینه چاپ پلات لمینت باخبر شد؟عوامل مختفی بر قیمت چاپ پلات لمینت تاثیر گزار است. به عنوان مثال ابعاد پلات چاپی یکی ازعوامل دخیل بر هزینه پلات لمینت است. نوع لمینت سرد یا گرم نیز بر هزینه تاثیرگزار است.


چه مدت طول میکشه تا بنر سفارش داده شده آماده بشه؟


ببخشید پلات لیمنت گرم کیفیت بالاتری داره یا سرد؟پلات با روش لمینت سرد، خصوصا در موردی که حرارت میتواند منجر به آسیب پلات شود روشی مناسب است و در برخی موارد حرارت در لمینت گرم میتواند منجر به آسیپ چاپ پلات شود.


آیا چاپ پلات لمینت ضد آب می باشد یا خیر؟
باتشکرچاپ پلات لمینت ضد آب نمی باشد زیرا جوهر های مورد استفاده در چاپ پلات ، باعث میشود وقتی تماس آب با پلات صورت گیرد، چاپ صدمه بیند.


کیفیت بنر بالاتره یا پلات لمینت؟چاپ پلات لمینت برای فضای داخلی و چاپ بنر برای فضای خارجی استفاده میشود.
چاپ پلات لمینت با سرعت بیشتری از چاپ بنر صورت میگیرد. پلات لمینت دارای ابعاد و سایز کوچکتری نسبت به چاپ بنر است. کیفیت چاپ پلات لمینت بالاتر از چاپ بنر است. کیفیت چاپ پلات لمینت بیش از ۵ برابر بنر است. چاپ پلات لمینت دارای زیبایی بیشتر نسبت به بنر است.

Copyright © 2015 - bsbsaba Co. All Right Reserved.